Plakat kubotan 2019

Plakat kubotan 2018

KUBOTAN

Kubotan to krótka pałeczka przy kluczach (długość: 14 cm, średnica: 1,5 cm), z wyglądu przypominająca breloczek, służąca do samoobrony. Kubotan został opracowany przez Soke Takayuki Kubotę. Broń ta służy do zadawania uderzeń (zwiększa siłę ciosu), a także do wykonywania dźwigni i nacisków na punkty witalne na ciele człowieka (np. na splot słoneczny, żebra, kręgosłup, golenie, nadgarstki, nasadę nosa itp.). Klucze przymocowane do kubotana są integralną częścią broni; również nimi można zadawać uderzenia, co znacznie zwiększa skuteczność technik obronnych.

Kubotan jest zastrzeżoną i opatentowaną przez Soke Takayuki Kubotę bronią, która została wymyślona głównie jako narzędzie dla policjantów, ułatwiające im zatrzymanie podejrzanego bez trwałych uszkodzeń na jego ciele. Broń ta zyskała ogromną popularność w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Kubota zaczął szkolić policję w Los Angeles. Niektórzy entuzjaści tego skutecznego narzędzia nazywają je „instrumentem regulacji położenia” lub „doradcą”. Obecnie techniki posługiwania się kubotanem nauczane są w ramach szkoły Gosoku-ryu.


W Polsce nie ma osobnych przepisów regulujących użycie kubotanu, jednak w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii czy USA) możemy spotkać się z ograniczeniami dotyczącymi użycia tej broni.

Szkolenia: pobierz